ارائه مثالی برای نشان دادن میزان هزینه های تولید بخار

مثال واقعی : تصمیم به تعویض سیستم بخار بیمارستان UK WEST COUNTRY :

در سال 1990، بیمارستانی در غرب کشور انگلستان تصمیم به تعویض سیستم قدیمی بار بیمارستان با سیستم آب داغ جدید گرفت و چند دیگ ابگرم گازسوز اضافه نمود. اگر چه سیستم های جدید بخار کاملا مدرن و پر راندمان هستند، ولی گاها سیستم های قدیمی دچار مشکلاتی هستند که کاربر را به تصمیم گیری در مورد تازه سازی سیستم یا تعویض آن وا می دارد  .

 

قیمت دیگ بخار 2 تنی

 

بودجه مالی در نظر گرفته شده در عرض سه سال 57/2 میلیون پوند بوده است. با مشاوره با متخصصین فنی بیمارستان دیده شد به جای تغییر سیستم به  ، تنها با صرف بودجه 2/1 میلیون پوند در طول ده سال می توان کل سیستم بخار موجود دیگ ها، لوله ها و مبدل های حرارتی را تعویض و تازه سازی نمود. همچنین مشکلات این کار بسیار کم تر از تعویض کل سیستم بوده و به تخصص کمتری نیازمند است . در واقع حرکت به سمت سیستم آبداغ (HTHW) هزینه ای بالغ بر 2/1 میلیون پوند بیشتر از تازه سازی سیستم بخار موجود داشت.

 

قیمت دیگ روغن داغ

 

دلایل اولیه جهت تعویض کل سیستم بخار بدین شرح بود:

-هزینه تعمیرات و بهره برداری از سیستم آب داغ پائین تر از سیستم بخار انگاشته می شد.

-سیستم بخار موجود، دیگ ها و لوله ها احتیاج به تعویض داشتند.

هزینه تعمیرات جهت سیستم های بخار شامل مبدل ها، تله های بخار، شیرهای فشار شکن، سیستم سختی گیری و آماده سازی آب ورودی و همچنین تعویض لوله های کندانس بوده و هزینه های بهره برداری شامل آماده سازی اب، هزینه تهیه آب، پرسنل مستقر در موتور خانه، اتلاف حرارتی مبدل ها، بلودان دیگ و تله ها بود. هزینه تقریبی سالیانه بهره برداری از سیستم اب داغ بجای بخار در نگاه اول در جدول زير  مشخص شده است .

 

سيال حامل انرژي

بخار

آب داغ دما بالا

سوخت

245000

180000

37500

نيازبه حضور دائم اوپراتور

57000

0

نگهداري

77000

40000

عمليات شيمايي آب

8000

0

آب

400

100

برق

9000

12000

قطعات يدكي

10000

5000

كل

406400

274600

 دلایل اولیه دیگر جهت استفاده از بویلرهای آبی جداگانه:

-اتلاف اولیه خطوط اصلی و کلکتورها کاهش می یابد.

-اندازه دیگ ها کوچکتر خواهد بود.

با نگاه اولیه به هزینه های عنوان شده در بالا به نظر می رسد سیستم اب داغ مناسب تر از سیستم بخار می باشد. سیستم اب داغ جدید هزینه ای خرید اولیه بالغ بر 1953000 پوند بعلاوه هزینه سالیانه 274600 پوند (جهت تعمیرات و نگهداری ) را به سیستم تحمیل می کرد و تمام این هزینه جهت کاهش هزینه های تعمیرات و نگهداری سیستم بخار بمیزان 130000 پوند در سال بود.

 پارامترهای زیر از قلم افتاده و باید در محاسبات منظور می شده است:

 تقلیل هزینه بمیزان 130000 پوند از تفاضل 274600 406400 حاصل شده است . هزینه سوخت مصرفی می توانست با استفاده از سیستم بازیافت حرارت کندانس تا حد سیستم ابداغ بمیزان 65000 پوند پائین آمده و کل هزینه سیستم بخار را به 400341 پوند می رساند.

 پارامتر دیگری که اشاره می شد عدم نیاز آبداغ به نیروی انسانی است .

 باید به خاطر داشت که بویلرهای بخار مدرن امروزی احتیاجی به نیروی انسانی دائم در موتورخانه نداشته و بصورت اتوماتیک عمل می نمایند.

  • کاهش هزینه های نگهداری سیستم به میزان 37000 پوند بسیار خوشبینانه منظور شده است چرا که تعداد بویلرهای زیاد تر بعلاوه مولدها و رطوبت زن های بخار جدید مطمئنا هزینه نگهداری بیشتری را به سیستم تحمیل می نمود.
  • هزینه های سوخت و اب مولدهای بخار جدید در محاسبات منظور نشده است 
  • پیشنهاد جایگزینی مبدل های حرارتی فرسوده بخار به آب با استفاده یکسره از سیستم آب داغ:

با دقت بیشتر دیده می شود که مبدل های بخار به آب داراتی راندمان حدود 84% بوده و تقریبا تمامی 16% مابقی نیز به بویلر بازگردانده می شود. بویلرهای آب داغ بسختی قادر به تامین راندمان 84% بوده و مابقی انرژی از طریق دودکش اتلاف خواهد شد. همچنین مبدل های اب داغ بزرگتر و پیچیده تر می باشند که از لحاظ فضای نصب قابل توجه می باشد.

  • مورد دیگر هزینه تعویض لوله های کندانس بود. علت این امر خوردگی لوله ها بعلت وجود گازهای نامحلول و اکسیژن بوده است که می توانست طی عملیات فیزیکی و شیمیایی رفع گردد. تعویض سیستم به این علت مانند تعویض ماشین به علت پر بودن زیر سیگاری آن است.
  • نیاز به بازرسی مبدل های بخار به آب یکی دیگر از موارد اشکال بود در حالیکه مبدل های حرارتی آب به آب نیز نیاز به بازرسی دارند. 
  • ایراد اولیه دیگر استفاده از شیرهای فشار شکن در سیستم بخار بود . در عوض سیستم آبی نیز احتیاج به شیر سه راهه با تعمیرات و نگهداری زیاد دارد.
  • هزینه آب تغذیه و عملیات شیمیایی در سیسیتم بخار مورد سوال دیگری بود. در حالیکه سیستم آربی نیز هزینه های مشابه دارد . همچنین باید توجه داشت که در صورت نیاز به تعمیرات قسمتی از سیستم بخار، قسمت مورد نظر به راحتی جدا شده و تخلیه می گردد، در حالیکه در سیستم آبی قسمت بزرگی از سیستم از مدار خارج شده و زمان تخلیه طولانی را خواهد داشت و بعد از تعمیرات می باید مجددا پر از اب و هواگیری شود.

پس از بررسی های فوق، کارشناسان و مهندسین بیمارستان متوجه شدند که اکثر شواهد اولیه ناقص بوده و سپس تصمیم به احیاء سیستم بخار جدید با تجهیزات مدرن و بازگرداندن سرمایه زیادی به بیمارستان گرفتند.

 

منبع  : قیمت دیگ بخار

   https://www.steampotprice.com

درباره ما

شرکت صنايع دیگ بخار ، با تلاش کار خود را در سال1353 با توليـــد ديگهــــای آبگـرم درظرفيت های حرارتی پايين و محصولاتی ديگر از قبيـــل منبع هـای دوجداره و انبـــــــساط آغاز کرد .این شرکت باسابقه فعالیت نزدیک به 40سال به عنوان یکی ازشرکت های تولیدکننده انواع بویلروتجهیزات گرمایشی درایران است.

Top
لطفا امتیاز دهید: