دیگ گازسوز چیست 

در جو کنونی،لزوم عملکرد پر راندمان دیگ ها از الویت های مهم مالکین و راهبران تاسیسات به شمار می رود. متاسفانه راهبری پر راندمان یک دیگ و تأمین مقررات محلی در ارتباط با انتشار آلاینده ها همیشه با هم میسر نیست . اما پیشرفت های صورت گرفته در طراحی سیستم دیگ و راه‌حل های فناوریNOxپایین دست یابی به این هدف را بش از پیش امکان پذیر ساخته اند.

قیمت دیگ بخار 2 تن

 

با در نظر گرفتن این واقعیت که امروزه اکثر دیگ ها با راندمان کمتر از 81 درصد در حال‌کارند، پتانسیل قابل توجهی برای بهبود راندمان انرژی و صرفه جویی در هزینه ها وجود دارد. 10 نکته‌ای که در این مقاله مطرح می شود یک روش کلی برای مدیریت راندمان دیگ های گاز سوز ارائه می دهند. این رهنمود ها می توانند کارایی کلی دیگ را بهبود بخشند و راهبری و نگه داری مقرون به صرفه تر یک سیستم بخار را میسر سازند.

1. هوای اضافه را کاهش دهید.

یکی از اولن ملاحظات برای بهبود راندمان دیگ بررسی نحوه کنترل سطوح هوای اضافه است. یک قانون تجربی بیان می کند که به ازای هر 15 درصد کاهش در هوای اضافه، راندمان دیگ را می توان یک در صد افزایش داد. با یک سیستم اصلاح اکسیژن که درست طراحی شده باشد، راندمان احتراق دیگ به حداکثر خواهد رسید و اتلاف گرمای دودکش به حداقال می رسد.

به منظور حفظ هوای اضافه در سطوح بهینه، اطمینان حاصل کنید که سیستم های کنترل دیگ درست کار می کنند و به طور دوره ای از یک تکنسین مجرب در زمینه دیگ/مشعل بخواهید تا مشعل دیگ را مجددا تنظیم کند. قیمت دیگ روغن داغ

2. یک اکونومایزر نصب کنید.

در بسیاری از دیگ ها مقادیر بسیاری از انرژی همچنان در گاز های دود کش حتی پس از عبور از داخل دیگ وجود دارند.اکونومایزر ها طوری طراحی شده اند که گرمای گاز های خروجی از دودکش را جذب و منتقل می کنندتا آب تغذیه ورودی به دیگ را پیش گرم نمایند.اکونومایزر با سطح گسترده برای حداکثر بازیافت گرما طراحی می شوند و می توانند دمای گاز های خروجی از دودکش را به °F 250 (°C 125) کاهش دهند. به طورکلی ، به ازای هر °F 40 (°C 22 ) کاهش دمای گاز دودکش، راندمان دیگ 1 درصد افزایش می یابد.

3. اکونومایزر چگالشی نصب کنید.

اکونومایزر های چگالشی طوری طراحی شده اند که با تقطیر بخار آب گاز دودکش هم گرمای محسوس هم گرمای نهان را جذب می کنند.این نوع اکونومایزر ها قادرند، دمای گاز های خروجی از دودکش را به°F100 (°C38 ) کاهش دهند.قبل از نصب یک اکونومایزر چگالشی تعین کنید که چگونه آب تقطیر شده حاصل از گاز دودکش دفع خواهد شد. بر خلاف یک اکونومایزر استاندارد آب تغذیه ، گرمای کیفیت پایین (low-grade) تولید شده نمی تواند توسط سیستم دیگ مورد استفاده قرار گیرد. تاسیسات باید نیاز ثابتی به گرمای کیفیت پایین داشته باشند(مانند گرمایش هیدرونیک یا کاربرد های شست و شو) تا این گزینه مقرون به صرفه باشد.

4. کنترلهای بادزن را بهسازی کنید.

محرک های فرکانس متغیر (VFD) سرعت بادزن را در پاسخ به بار دیگ تنظیم و کنترل می کنند ؛ بنابراین استفاده از کنترلهای VFD برای بادزن می تواند راندمان دیگ را بهبود بخشد. جریان هوای بادزن های سرعت ثابت استاندارد توسط بازو بسته شدن یک دمپر با بار دیگ تطبیق داده می شود؛ به همین خاطر اسب بخار مصرفی باد زن صرف نظر از بار ، نسبتا ثابت می ماند.با VFD ها اسب بخار مصرفی سه برابر سرعت بادزن تغیر می کند. به عنوان مثال ، اگر بادزن در 75 درصد حداکثر سرعت عملیاتی کار کند، اسب بخار مورد نیاز در مقایسه با یک بادزن سرعت ثابت فقط 40 درصد بار کامل خواهد بود. علاوه بر منافع صرفه جویی انرژی VFD ها همچنین می توانند عمر سرویس موتور بادزن را افزایش و هزینه های نگه داری را کاهش دهند و به طور چشمگیری از سطوح سروصدا بکاهند.

5. نصب یک سیستم "احیای کاتالیتیک انتخابی"(SCR) را در نظر بگیرید.

برای کاربردهایی که به عملکرد با NOx فوق العاده پایین نیاز دارند، یک سیستم SCR همراه یک مشعل استاندارد با هوای اضافه پایین و بدون باز چرخش گاز دودکش(FGR) می تواند اسب بخار بادزن بسیار کمتری نسبت به یک مشعل NOx فوق العاده پایین با هوای اضافه بالا مصرف کند. یک مشعل NOx فوق العاده پایین به یک بادزن بسیار بزرگتر نیاز دارد و عموما دارای turndown و واکنش محدودی در برابر نواسانات بار می باشد.

یک سیستم SCR با یک مشعل استاندارد می تواند انتشار NOx را بر حسب کاربرد تا ppm 2.5 کاهش دهد.این همچنین می تواند تقاضای انرژی را کاهش داده و پاسخگوی نوسانات بار با عملکرد مطمئن دیگ باشد.

6. تصفیه آب را درست انجام دهید.

یکی دیگر از مشکلاتی که بر راندمان دیگ تاثیر می گذارد کیفیت پایین آب یا تصفیه ضعیف آب است.هدف اصلی برنامه تصفیه آب جلوگلری از رسوب گفتگی و خوردگی در سمت آب دیگ است.بسیار مهم است که یقین حاصل شود تجهیزات تصفیه دآب به طور خاص برا یآب جبرانی ورودی به سیستم طراحی شده اند.در نظر گرفتن اسمز معکوس (RO) برای تصفیه آب جبرانی همیشه ارزشمند است. ROبلودان را کاهش می دهد که این راندمان دیگ را افزایش داده و مواد شیمیایی تصفیه آب دیگ را کاهش خواهد داد.

برگشت بالای چگالیده نیز موجب افزایش راندمان کلی و کاهش نیاز به آب جبرانی خواهد شد.

7. فشار دیگ را کاهش دهید.

هر دیگی که در فشاری بالاتر ا مقتضیات فرآیند کار کن، پتانسیل صرفه جویی انرژی توسط کاستن از فشار دیگ را ارائه می دهد. فشار دیگ مستقیما متناسب است با دمای اشباع در دیگ. فشار عملیاتی پایین تر دیگ به چند طریق موجب افزایش راندمان می شود از جمله:

LMTD (لگاریتم میانگین اختلاف دما) بالاتر بین دمای گاز دود کش و دمای اشبع دیگ؛ انتقال حرارت بالاتر ؛ اتلاف گرمای کمتر؛ دمای پایین تر گاز های خروجی از دودکش؛و مصرف سوخت کمتر.

8. بازیافت گرمای بلودان دیگ را در نظر بگیرید.

دو نوع سیستم بلودان دیگ وجود دارند: پیوسته و تحتانی بلودان پیوسته مواد جامد محلول را از سطح آب خارج کرده و بطور مداوم عمل می کند. بلودان تحتانی رسوباتی که در ته دیگ نشست کرده اندرا خارج می سازد و عموماً چند بار در روز مورد استفاده قرار می گیرد.از انرژی موجود در بلودان پیوسته می توان برای پیش گرمایش آب تغذیه و تأمین بخار فلاش دی اریتور استفاده نمود که این بخار کلی مورد نیاز دی اریتور را کاهش می دهد. سیستم های مخزن فلاش با یک سیستم بازیافت گرمای بلودان با یک مخزن فلاش و یک مبدل حرارتی دو روش برای بازیابی انرژی موجود در بلودان می باشد.

9. از مشعل های با قابلیت Turndown بالا و کنترل های پیش رفته استفاده کنید.

بهسازی دیگ با استفاده از یک مشعل با trundown بالا عملکرد سیکلی دیگ (روشن و خاموش شدن مکرر) و اتلاف گرما را کاهش می دهد.کنترل های اصلاح اکسیژن نیز بازخورد به کنترل های مشعل را فراهم می کنند تا نسبت هوا به سوخت را بهینه سازند.بدین ترتیب مقدار هوای اضافه کنترل می شود و راندمان دیگ افزایش می یابد.

10. برنامه بهبود راندمان انرژی را به اجرا گذارید.

برنامه بهبود راندمان دیگ دو بخش است: اقدامات لازم برای به حداکثر رساندن راندمان یک دیگ ، و اقداماتی که باید برای حفظ راندمان در سطح حداکثر انجام شوند.رهنمود های ارائه شده در این مقاله چندین فرصت برای بهبود راندمان انرژی فراهم می کنند؛ هرچند که این بر عهده اپراتور تاسیسات استکه تقاضای فوری تجهیزات را مورد توجه قرار داده و بررسی کند که چگونه پارامتر های سیستم بر عملکرد کلی تاسیسات تاثیر می گذارند.

امروزه منابع بسیاری در دسترسند که می توانند به اپراتور ها در تدوین یک راهبرد جامع جهت افزایش راندمان، کاهش انتشار آلاینده ها و ارتقای بهره وری کمک کنند؛ دوره های آموزشی که توسط تولیدکنندگان و انجمن ها برگزار می شوند و همچنین ابزلر های نرم افزاری، در تصمیم گیری درباره اجرای رویه های موثر جهت بهبود راندمان سودمند واقع می شوند.

منبع :  قیمت دیگ بخار

https://www.steampotprice.com

درباره ما

شرکت صنايع دیگ بخار ، با تلاش کار خود را در سال1353 با توليـــد ديگهــــای آبگـرم درظرفيت های حرارتی پايين و محصولاتی ديگر از قبيـــل منبع هـای دوجداره و انبـــــــساط آغاز کرد .این شرکت باسابقه فعالیت نزدیک به 40سال به عنوان یکی ازشرکت های تولیدکننده انواع بویلروتجهیزات گرمایشی درایران است.

Top
لطفا امتیاز دهید: