فواید و مضرات قرص های گیاهی

با اقبال روش های درمانی سنتی، استفاده از گیاهان دارویی برای درمان بیماری ها رایج شده و در سبد خرید ایرانی ها جایگاه ویژه ای پیدا کرده است. این روزها دردی نیست که در قفسه عطاری ها دارویی برایش یافت نشود. عطار ها به مشتری های شان «نه» نمی گویند . کافی است بیماری تان را با عطار در میان بگذارید تا با ارائه ترکیبی گیاهی یا بسته ای درمانی راهی منزل شوید، بدون آنکه هزینه ای برای ویزیت متخصص طب سنتی اختصاص دهید. متخصصان طب سنتی از این موضوع به عنوان زنگ خطر یاد می کنند و می گویند نمی شود بدون ویزیت بیمار و بررسی شرایط جسمی و صرفا به این دلیل که داروی تجویز شده گیاهی و بی خطر است برای بیمار دارویی گیاهی تجویز کرد. این موضوع بهانه ای شد تا سراغ برخی از عطاری هابرویم و ادعاهای آنها را بررسی کنیم. در ادامه نظرات دکتر علیرضا عباسیان، متخصص طب سنتی و محمدهادی عطارنژاد، یکی از عطاران متعهد را در این زمینه می خوانیم. قیمت دیگ بخار 100 کیلویی

داروی گیاهی ترک اعتیاد یکی از داروهایی است که تبلیغش را به راحتی می توانید روی شیشه ویترین بسیاری از عطاری ها در سطح شهر ببینید. این بسته های دارویی غالبا دست ساز بوده و از ترکیب چند گیاه دارویی به صورت کپسول تهیه شده اند؛ کپسول هایی که به دلیل پیشگیری از آشکار شدن فرمول تهیه شان هیچ برچسبی که نشان دهنده ترکیبات دارویی شان باشند، ندارند. از یکی از عطاران غرب تهران درباره داروی درمان اعتیادی که روی ویترین مغازه اش تبلیغ کرده پرسیدم. قیمت دیگ روغن داغ

او درباره بسته درمان اعتیاد می گوید: ما از قرص های موجود در بازار برای درمان اعتیاد استفاده نمی کنیم و خودمان ترکیبی ساخته ایم که اسم آن را «معجون معجزه گر» گذاشته ایم و به صورت پودر به بیماران ارائه می دهیم. زنیان، گل ختمی، گیاه جاشیر (جوشیر)، گیاه سنا و. . . جزء ترکیبات این معجون و قیمت آن حدود ۱۲۰ هزار تومان است. لازم است بیمار سه دوره از آن استفاده کند تا نتیجه مطلوب را در مدت زمانی نزدیک به دو ماه و نیم از مصرف دارو بگیرد.

آنجا که به نسخه پزشک نیازی نیست!

این عطار درباره مصرف این داروی گیاهی دست ساز می گوید: برای مصرف این دارو به نسخه پزشک نیازی نیست و مورد منع مصرفی برای آن در نظر نگرفته ایم. ما در ابتدای دوره درمان، مصرف مواد مخدر را به یکباره قطع نمی کنیم و مخدری که بیمار از آن مصرف می کند را در دوزی مشخص که معمولا میزان این دوز به اندازه مصرف سه روز بیمار است با دارو ترکیب کرده و برای مصرف در اختیار او قرار می دهیم. بیمار در سه ، چهار روز اول مصرف دچار حالت تهوع شدید شده و نوعی بی میلی در او ایجاد می شود. در مرحله بعد به تدریج کل سموم بدن او دفع شده و پاکسازی انجام می شود. وی درباره مکانیسم اثر و تاثیرگذاری این دارو اضافه می کند: مکانیسم اثر این دارو به این صورت است که در کنار آن بیماران حتما باید درکلاس های مربوط به ترک اعتیاد هم شرکت کنند. اگر فردی تصمیم قاطع برای ترک داشته باشد این دارو بسیار کمک کننده است اما متاسفانه کمتر کسی سراغ این داروها می آید. معمولا افراد سراغ داروهایی می روند که مواد روان گردان دارند.

کپسول های مرموزی که لاغرتان می کند!

یکی دیگر از عطاری ها در شمال تهران دارویی گیاهی برای درمان چاقی دارد و به خاطر عرضه این دارو بین مردم مشهور است. او درباره چند و چون این دارو و ترکیباتش می گوید: «برای درمان چاقی کپسول هایی را به مشتری ها ارائه می دهیم که ساخت خودمان است. درواقع ترکیبی از زیره، تخم شوید، تخم کتان، رازیانه، گل سرخ و چند گیاه دیگر است. این گیاهان را به صورت پودر درآورده و به شکل کپسول به مشتریان ارائه می دهیم. این دارو هم برای درمان چاقی و هم برای مواردی مثل زخم معده، نفخ معده و. . . مفید است. اسم این دارو «سی گل بوستان» است و با قیمت ۱۵هزار تومان به فروش می رسد. عوارض جانبی برای این دارو دیده نشده و تاریخ مصرف هم برای این دارو در نظر گرفته شده است.» وقتی بسته بندی این دارو را مورد بررسی قرار دادیم متوجه شدیم که تاریخ مصرف تا دو سال در نظر گرفته شده اما نکته جالب آن بود که تاریخ تولید محصول مشخص نیست. به علاوه هیچ شماره ثبت یا مجوزی از طرف وزارت بهداشت یا موارد منع مصرف، توضیحاتی مثل تداخل دارویی یا عوارض جانبی برای این دارو پیدا نکرده ایم.

درمانی بی نام و نشان برای سینوزیت!

یکی دیگر از بسته های گیاهی و درمانی که در این گزارش میدانی یافتیم پکیج سینوزیت بود که یکی از عطاری ها در خیابان بهار تهران آن را به ما معرفی کرد. این عطار درباره این محصول می گوید: «این پکیج شامل بسته ای حاوی گیاه اکالیپتوس برای بخور، روغنی گیاهی برای ماساژ سینوس ها و پودر محرک مخاط بینی است. طریقه مصرف این بسته به این صورت است که بیمار مبتلا به سینوزیت باید چهار روز با گیاه اکالیپتوس بخور و بعد از آن با روغن مخصوص سینوس هایش را ماساژ دهد. پس از این مراحل پودر داخل بسته را که یک ترکیب گیاهی است استنشاق کند. این پودر باعث ایجاد عطسه و تخلیه مجراهای سینوسی و بهبود سینوزیت می شود. قیمت این محصول ۱۲ هزار تومان است. دوره درمان این محصول ۲۰ روز تا یک ماه است و البته درمان آن به شدت و مدت ابتلای به سینوزیت بستگی دارد.» با این وجود در بررسی که درباره این محصول داشتیم فقط یک جعبه مقوایی سفیدرنگ را دیدیم که حتی اسم دارو روی آن وجود نداشت. فقط در داخل بسته بروشوری شامل توضیحات و نحوه مصرف دارو در نظر گرفته شده بود. خرید این محصول چیزی شبیه خرید تخم مرغ شانسی است که مشخص نیست داخل آن چه چیزی باشد؛ یعنی قبل از خرید این پکیج به هیچ عنوان نمی دانید چه چیزی، با چه ترکیباتی یا برای چه منظوری خرید می کنید.

از دیابت تا بواسیر وریزش مو

مورد بعدی که به آن برخوردیم، انواع و اقسام داروهای ترکیبی شرکتی است؛ داروهایی مثل معجون تقویت قلب، تقویت قوای جنسی، درمان آسم، بواسیر، ریزش مو، تیروئید و. . . موردی از این محصولات شرکتی را به عنوان نمونه بررسی کردیم که دارویی به نام معجون دیابت است که از ترکیب گیاهان شنبلیله، گزنه، سنبل الطیب، برگ گردو، باباآدم، کلپوره و. . . به دست آمده و به صورت شربت استفاده می شود. در پرسشی که از فروشنده داشتیم متوجه شدیم ترکیبات این داروها به صورت کامل درج نمی شود به این دلیل که مردم یا شرکت های دارویی دیگر این ترکیب را مورد استفاده قرار ندهند. به علاوه این دارو در موارد مختلفی مثل کنترل قند خون، تنظیم انسولین و فعال کردن لوزالمعده مورد استفاده قرار می گیرد. در بروشور داخل جعبه مواردی مثل روش مصرف، موارد منع مصرف، تداخل دارویی، عوارض جانبی و. . . درج شده است اما نکته ای که در رابطه با این داروهای شرکتی وجود دارد آن است که حتی بدون مراجعه به پزشک، تشخیص علت بیماری و بدون نسخه در دسترس بیماران قرارمی گیرد.

از عطاران باتجربه بشنوید

برای قضاوت عادلانه درباره سوژه این شماره که بررسی داروهای گیاهی ترکیبی است سراغ یکی از عطاران باسابقه و باتجربه رفتیم. محمدهادی عطارنژاد درباره داروهای گیاهی ترکیبی که در عطاری ها وجود دارد، می گوید:

این داروها به هیچ عنوان مورد تایید ما نیست و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. برخی افراد بی اطلاع ممکن است مواد شیمیایی را با گیاهان ترکیب کرده و به فروش برسانند. خصوصا که درباره اکثر داروهای ترکیبی مشخص نیست که دقیقا از چه موادی ساخته شده و حتی برای چه کسانی مناسب است. همه می دانند افراد مختلف طبع های متفاوتی دارند و هرکس باید حتی درباره مصرف غذاهای مختلف هم طبع خود را در نظر داشته باشد چه رسد به مصرف داروها.

یک دارو ممکن است برای یک نفر مفید باشد اما برای فردی دیگر با طبع متفاوت حتی مضر هم باشد.

به علاوه در درمان بیماری ها ابتدا باید بررسی شود که علت بیماری چیست و آن را درمان کرد نه آنکه فقط علائم را از بین ببریم. این است که افراد برای درمان بیماری های خود ابتدا باید به پزشک متخصص مراجعه کرده و پس از آن طبق دستور و توصیه پزشک از دارویی خاص استفاده کنند.

متخصصان طب سنتی چه می گویند؟

برای اطلاع از نظر کارشناسان درباره بسته های دارویی این چنینی که این روزها به وفور در عطاری ها یافت می شوند، سراغ دکتر عباسیان، متخصص طب سنتی رفتیم و نظر او را جویا شدیم. عباسیان درباره این پکیج ها می گوید: این داروها به هیچ وجه مورد تایید کارشناسان و متخصصان طب سنتی نیست و مشکلی که متاسفانه وجود دارد این است که طیف بسیار پراکنده ای از این داروها وجود دارد؛ یعنی عطاران زیادی هستند که بدون داشتن کوچک ترین تخصصی چنین داروهایی را تجویز می کنند. ما عطارانی داریم که معمول تر عمل کرده و گیاهانی را براساس خواصی که دارند به مشتریان ارائه می دهند، اینها می دانند و نسل اندر نسل عطار بوده اند اما عطارانی را هم داریم که تعدادی کتاب معمول که در بازار موجود است که اتفاقا غلط های زیادی هم دارند را مطالعه می کنند و آنچه در کتاب می خوانند را ترکیب کرده، به دست مشتری می دهند. عباسیان در ادامه می گوید: مردم باید توجه داشته باشند از چه کسی و چه مغازه ای دارو می خرند. تعدادی از عطاری ها را دیده ایم که تا دیروز همان مغازه جوراب فروشی بوده و امروز به عطاری تبدیل شده است. البته بسیاری از عطاران هم هستند که علم و تجربه دارند و نسخه های عجیب و غریب هم نمی پیچند. عطارنژاد درباره مجوز فروش داروهای گیاهی ترکیبی در عطاری ها توضیح می دهد: قانون خاصی درباره فروش و ارائه داروهای گیاهی وجود دارد و ما باید تابع قانون باشیم. طبق قانون اعلام شده فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است و عطاران صرفا می توانند خود گیاهان را به صورت فله ای یا بسته بندی، عرقیجات، ادویه جات، برخی روغن های ساده

و. . . ارائه دهند.

عباسیان درباره بسته های گیاهی که بدون مجوز در عطاری ها ارائه می شوند، می گوید:

این داروها به هیچ وجه مورد تایید کارشناسان و متخصصان طب سنتی نیست و مشکلی که متاسفانه وجود دارد این است که طیف بسیار پراکنده ای از این داروها وجود دارد؛ یعنی عطاران زیادی هستند که بدون داشتن کوچک ترین تخصصی چنین داروهایی را تجویز می کنند. ما عطارانی داریم که معمول تر عمل کرده و گیاهانی را براساس خواصی که دارند به مشتریان ارائه می دهند، اینها می دانند و نسل اندر نسل عطار بوده اند.

خرید داروی گیاهی بدون نسخه ممنوع!

دکتر علیرضا عباسیان درباره تخصص طب سنتی به سیب سبز می گوید: مطالب طب سنتی فوق العاده تخصصی است. بسیاری از کلمات نوشته شده در کتاب ها معنایی متفاوت از آنچه در ذهن ماست را دارند؛ مثلا در کتاب قانون ابن سینا «خیار شنبر» به معنای «گیاه فلوس» است یا مثلا در مورد تخم کرفس بحث وجود دارد که همان کرفس است یا جعفری یا حتی در مورد اسم بیماری ها که در معنای متفاوتی به کار رفته اند؛ مثلا در عرف به لرزش دست می گویند بیماری«لقوه» اما در طب سنتی «لقوه» یعنی فلج شدن نیمی از صورت. مباحث طب سنتی بسیار تخصصی است و هرکسی نمی تواند به صرف فروش گیاهان دارویی خود را متخصص طب سنتی بداند، گیاهان مختلف را ترکیب کرده و تجویز کند؛ هرچند که در مغازه عطاری مشغول به کار باشد. متاسفانه مردم شاید به دلیل صرفه جویی در پول یا وقت، بدون مراجعه به متخصص از عطاران می خواهند دارو تجویز کنند.

فروش داروهای ترکیبی در عطاری ها ممنوع است

دکترعباسیان صراحتا می گوید: فروش داروهای ترکیبی حتی داروهای ترکیبی شرکتی در عطاری ها ممنوع است و هر عطاری هم که چنین کاری کند غیرقانونی عمل کرده است. البته برخی کارخانه های مشخص مثل گل دارو، باریج اسانس و یاس دارو جدای از این قضیه هستند زیرا داروهای این کارخانه ها در داروخانه ها هم توزیع می شود. فقط اینها مجاز هستند که حتی همین ها را هم نباید عطاری ها ارائه کنند بلکه باید در داروخانه ها به فروش برسد بنابراین عطاری ها فقط مجازند گیاه خالص، عرقیجات، ادویه جات و. . . را ارائه دهند. مردم هم باید همین ها را از عطاری ها بخواهند.

داروهای گیاهی را از کجا بخواهیم؟

این متخصص طب سنتی توصیه می کند: اگر مردم قصد دارند از ترکیبات گیاهی مصرف کنند توصیه می کنیم به داروخانه های دانشکده های طب سنتی مراجعه کنند. در تهران هفت کلینیک طب سنتی دانشگاهی وجود دارد؛ از جمله دانشگاه شاهد، شهید بهشتی، تهران، ایران و. . . همچنین در شهرهای بزرگ مثل شیراز، مشهد، کرمان، تبریز و. . . دانشکده های طب سنتی وجود دارد که می تواند در این موارد به مردم کمک کند. در همین دانشکده ها هم داروها را با نسخه پزشک و با توجه به طبع مختلف افراد به مشتریان ارائه می دهند.

داروی لاغری با طعم مواد مخدر

دکتر عباسیان درباره پکیج درمان اعتیاد و کپسول های لاغری مورد اشاره در این گزارش توضیح می دهد: من به هیچ عنوان این داروها و موارد مشابه را تایید نمی کنم. بسیاری از افراد غیرمتخصص برای اینکه اثربخشی محصول خود را زیاد کنند داروهای شیمیایی را با داروهای گیاهی ترکیب می کنند. قابل ذکر است تحقیقی که در سازمان پزشکی قانونی انجام شده نشان می دهد بالای ۸۰ درصد از داروهایی که برای ترک اعتیاد و لاغری به مردم ارائه می شوند حاوی داروهای شیمیایی هستند به طوری که مقداری مواد گیاهی عطری با آن ترکیب می کنند که بوی گیاهان دارویی را داشته باشد. بدتر از این مورد هم وجود دارد و آن است که از مواد مخدر درترکیب داروهای لاغری استفاده می شود. کافی است فردی چنین ترکیبی را مصرف کند و ببیند سریع لاغر شده، آن وقت است که اکثر مردم به مصرف آن روی می آورند تا عوارض این ترکیب مشخص شود، تا از چند صد نفر چند نفر شکایت کنند، تا سیستم پزشکی مطلع شود، پرونده وارد سیستم قضایی شود، تازه اگر دارو را پیدا کنند و مراحل طی شود؛ فروشنده هزاران بسته از دارو را فروخته است. بسیاری از چنین داروهایی شماره ثبت های جعلی دارند یا هیچ تلفن یا آدرس درستی ندارند.

برای مصرف داروهای گیاهی به این نکات توجه کنید

انتخاب اینکه برای درمان بیماری از داروهای گیاهی یا شیمیایی استفاده کنید برعهده خود شماست اما تصور اینکه می توان داروهای گیاهی را خودسرانه و با این فرض که عوارض جانبی ندارند مورد استفاده قرار داد، اشتباه بزرگی است که شاید جبران آن سخت باشد. افراد مختلف طبع های متفاوتی دارند، به علاوه برای درمان هر بیماری حتما باید ابتدا به متخصص مراجعه کرد بنابراین داروهای گیاهی را هم با تجویز متخصص و خرید از داروخانه های معتبر مصرف کنید.

درباره ما

شرکت صنايع دیگ بخار ، با تلاش کار خود را در سال1353 با توليـــد ديگهــــای آبگـرم درظرفيت های حرارتی پايين و محصولاتی ديگر از قبيـــل منبع هـای دوجداره و انبـــــــساط آغاز کرد .این شرکت باسابقه فعالیت نزدیک به 40سال به عنوان یکی ازشرکت های تولیدکننده انواع بویلروتجهیزات گرمایشی درایران است.

Top
لطفا امتیاز دهید: